Täna saab 71-aastaseks maailma kuulsaima pop-bändi ABBA ehk kõige olulisem alustala, andekas helilooja ja pianist Benny Andersson! (pildil vasakul)

Benny Andersson oli vastutav produtsent ülikuulsale, 2008. aastal linastunud ABBA-filmile Mamma Mia! Aastast 2001 toimetab ta ansambliga Benny Anderssons orkester.

Benny_Andersson_2012-09-24_001

Wiki räägib ABBAst nii: Rootsi popbänd, mis asutati aastal 1972. Ansambli liikmed olid Benny Andersson, Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad ja Björn Ulvaeus. Björn ja Agnetha ning Benny ja Anni-Frid olid abielupaarid (abiellusid vastavalt 1971 ja 1978). Ansambli nimi moodustati 1973 ansambli liikmete eesnimede esitähtedest.

Ulvaeus oli varem esinenud ansambliga Hootenanny Singers ja Andersson ansambliga Hep Stars; Lyngstad ja Fältskog olid tuntud sooloartistidena. Nad moodustasid ansambli, mille nimi oli esialgu Björn, Benny, Agnetha & Frida. Aastal 1973 oli Rootsis ja Norras suur hitt nende laul “Ring, Ring”. Neil ilmus ka samanimeline album.

Pärast 1974. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse võitmist lauluga “Waterloo” saavutas ABBA enneolematu edu nii Euroopas, USA-s kui ka Austraalias. ABBA plaate on müüdud kokku vähemalt 370 miljonit eksemplari. Oma hiilgeajal oli ABBA The Beatlesi järel populaarsuselt teine ansambel.

Jaanuaris 1979 teatasid Björn ja Agnetha oma lahutusest, mõnikord on ekslikult arvatud, et laul “The Winner Takes It All” räägibki just sellest. Veebruaris 1981 lahutasid ka Benny ja Anni-Frid. Bändi hilisemad laulud ongi seetõttu tumedamate, rohkem introspektiivsete sõnadega.

Aastal 1981 otsustas bänd teha pausi; 1982 mindi ametlikult laiali. Peale seda hakkasid Björn ja Benny kirjutama peamiselt lavamuusikat, samas kui Agnetha ja Anni-Frid alustasid soolokarjääre.

7. mail 2013 avati Stockholmis ABBA muuseum.

Fotod: twincities.com