8. jaanuar – sünniaastapäev on Inglise lauljal, näitlejal ja muusikaprodutsendil David Bowie´l.

David Robert Jones ehk David Bowie sündis 8. jaanuaril 1947.a. Londonis Brixtonis ja Wikipedia tituleerib teda 1970. aastatest saadik popmuusika üheks suuremaks uuendajaks läbi aegade, seda eriti 1970. aastatel. Ta on tuntud nii iseloomuliku hääle kui ka oma loomingu intellektuaalse sügavuse ja märkimisväärse mitmekülgsuse poolest.

Väidetakse, et Bowie mõju popkultuurile on kordumatu, kuna ta on muutnud rohkemate inimeste elu kui ükski teine temasarnane artist. 2002. aastal sai Bowie 29. koha BBC korraldatud küsitluses, millega selgitati välja kõigi aegade sada mõjukaimat britti (100 Greatest Britons). Karjääri jooksul on ta müünud umbes 140 miljonit albumit. Ühendkuningriigis on ta pärjatud 9 plaatina-, 11 kuld- ja 8 hõbeplaadiga ning USA-s 5 plaatina- ja 7 kuldplaadiga. 2004. aastal paigutas ajakiri Rolling Stone Bowie kõigi aegade saja parima artisti (100 Greatest Artists of All Time) edetabelis 39. kohale ja kõigi aegade saja parima laulja (100 Greatest Singers of All Time) edetabelis 23. kohale.

Bowie sai laiemalt tuntuks 1969. aasta juulis lauluga “Space Oddity“, mis tõusis Suurbritannia singlimüügi edetabelis viie parima loo hulka. Pärast kolme aastat eksperimenteerimist tõusis ta uuesti esile glam rock’i ajastul toretseva androgüünse Ziggy Stardusti tegelaskujuga, saavutades läbimurde lauluga “Starman” ja albumiga “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars”. Elulookirjutaja David Buckley on kirjeldanud Bowie tollast mõju nii: “Ta pani proovile oma ajastu rokkmuusika peamised tõekspidamised” ja “Ta lõi popkultuuri ajaloo tõenäoliselt suurima kultuse.” Kuigi Ziggy tegelaskuju eluaeg jäi lühikeseks, oli see vaid esimene samm Bowie karjääris, mida iseloomustab pidev taasleiutamine, muusikalised uuendused ja silmatorkavalt visuaalne esitlusstiil.

Esimese suure edu USA-s saavutas Bowie 1975. aastal edetabelite esikohasingliga “Fame” ja albumiga “Young Americans“, mille muusikat ta nimetas plastic soul’iks. Selle plaadi muusika stiil erines kõvasti Bowie varasemast loomingust ja mõjus tema Ühendkuningriigis elavatele austajatele esialgu võõrastavalt. Vastu oma plaadifirma ja Ameerika publiku ootusi salvestas Bowie järgmiseks minimalistliku muusikaga albumi “Low” (1977), mis oli esimene kolmest kahe aasta jooksul koos Brian Enoga tehtud albumist. Nn Berliini triloogia albumid, mis jõudsid Suurbritannia edetabelis viie parema hulka, said kriitikutelt palju kiita.

Pärast 1970. aastate lõpu vastuolulist edu saavutas Bowie Ühendkuningriigi edetabelites esikoha 1980. aastal singliga “Ashes to Ashes” ja albumiga “Scary Monsters (and Super Creeps)” ning 1981. aastal koostöös Queeniga ilmunud singliga “Under Pressure”. Veelgi suurem edu saatis 1983. aastal albumit “Let’s Dance”, mille pealt ilmus mitu hittsinglit.

1990. ja 2000. aastatel jätkas Bowie muusikastiilidega eksperimenteerimist, viljeledes muuhulgas blue-eyed soul’i, industriaalmuusikat, adult contemporary’t ja jungle’it. Tema viimane salvestatud album on “Reality” (2003), millele järgnes ka kontsertturnee “Reality Tour” aastatel 2003–2004. Bowie andis viimase avaliku kontserdi 2006. aastal.

10.jaanuar 2016 aga katkes selle muusiku elutee. Muusika – see elab ju edasi!

Allikas: wikipedia

Foto: nymag.com