Täna saab 51-aastaseks Iiri üks kuulsamaid, samas vastuolulisemaid lauljaid ja muusikuid Sinéad O’Connor!

Sinéad Marie Bernadette O’Connor sündis 8. detsembril 1966 Dublini krahvkonnas Glenagearys (Iirimaa). Me ju teame, et O’Connor kannab väga lühikeseks pügatud juukseid, mis ongi tema suurim kaubamärk. Alguses tegi ta seda protestiks valitseva suhtumise vastu naise rollist ühiskonnas. Kord hakkas ta juukseid pikemaks kasvatama, kuid loobus sellest, kui inimesed hakkasid teda Enyaga segi ajama. Hiljem on O’Connor öelnud, et pikkade juustega ei tunne ta end iseendana ja tõenäoliselt kannab ta sama soengut ka siis, kui ükskord vanaks jääb.

Ka tema looming ja isiksus on väga vastuolulised. Selle mõtte seletuseks sobrame natuke tema lapsepõlves. Peres oli 5 last ja kui Sinéad oli vaid 8-aastane, kolisid vanemad lahku, 3 vanemat last jäid emaga, nende hulgas ka Sinéad. Sealt alates algas sage füüsiline väärkohtlemine kui isa korduvalt laste hooldusõigust püüdis saada. Iirimaal oli tollal lahutus keelatud ja tavaliselt isadele hooldusõigust ei antud, kui ema elus oli. Seetõttu sai Sinéadi isast lahutuse seadustamist taotleva survegrupi juht. Ema aga paraku hukkus liiklusõnnetuses 10. veebruaril 1985.

15-aastaselt saadeti Sinéad poevarguste ja popitegemise eest magdaleenumisse ehk langenud naiste range sisekorraga parandusmajja. Sisekorra vastu eksijaid karistati paljudel viisidel ning Sinéad on hiljem rääkinud, et sealgi oli laste kuritarvitamine üsna levinud. 1983 saatis isa ta kveekerite internaatkooli, mis oli märksa vabam, kuid järgmisel aastal langes ta koolist välja, läks Dublinisse ja hakkas muusikuks.

Aastaid läks aega, kui Sinéadi koostöö ühe maailma ühe andekama heliloojaga Prince andis meile ühe tõeliselt mällusööbinud megahiti “Nothing Compares 2 U”. Pärast seda ei olnud enam miski endine.

Foto: www.fanpop.com