Head sõbrad kalamehed või kalameeste sõbrad-tuttavad!

Raadio HIT FM loosib sel nädalal kuni reedeni iga päev välja EPPINGER käsitöölantide komplekti USAst. Eesti tõenäoliselt parimaid tuulehaugi lante on igas komplektis 3tk üle saja aasta pikkuse ajalooga USA käsitöölantide tootjalt EPPINGER.

Soovid iseendale või tuttavale kalamehele palju rõõmsaid hetki looduses? Siis saada e-mail aadressile loos@hitfm.ee vastusega lihtsale küsimusele, mida esitatakse raadioeetris iga paari tunni tagant. Kuula raadiot ja tee kalamehele väärt kingitus!

VÕITJAD:
Esmaspäev (18.05) – Kaie (Pärnust)
Teisipäev (19.05) – Janek (Tallinnast)
Kolmapäev (20.05) – Kaisa (Tallinnast)
Neljapäev (21.05) – Ilmar (Tallinnast)
Reede (22.05) – Andres (Tallinnast)
Esmaspäev (25.05) – Magnus

Mõned huvitavad faktid, mida kalamehed juba kindlasti teavad:
1. Tuulehaug tuleb Eestisse kudema iga kevad ookeanist. Reis on pikk.
2. Kudeaeg ehk püügiaeg kestab umbes kuu kuni poolteist, tippaeg kestab 2-3 nädalat.
3. Landist – mida kiirem kerida seda paremini mängib. Ainult Eestist saab osta Hõbetatud Eppingeri lante.

Eppingeri lantide sünnihetkeks võib pidada aastat 1906, kui Lou Eppinger püüdis puhkusel olles kala isetehtud 56-grammise plekklandiga, mis oli äärtest paksem ja keskelt õhem. Kala sai ta tookord väga palju. Järgnesid järeldused ja hoogne arendustöö, mis päädis uue kvaliteetlantide kaubamärgi sünniga.

1912. aastaks oli Eppinger muutnud oma mudeli prototüübist tootmiskõlbulikuks landiks, millele ta andis nimeks Osprey ehk Kalakotkas. See oli väga hea haugilant. 1918. aastal tuli Eppingeri poodi tööle tema vennapoeg Ed. Lou Eppinger ja Ed muutsid landi nime Osprey’st Dardevle’iks – äsja lõppenud Esimeses maailmasõjas kuulsust võitnud USA 4. Merejalaväe brigaadi auks, keda liitlased kutsusid dare devil’iteks. Dardevle’i logole lisati kuradipea.

Lant ilmus müüki paljudesse poodidesse, kuid vaja oli teha tugevat turundustööd – 75 senti ühe plekitüki eest oli tal ajal suur raha. Enne seda oli Eppinger valmistanud mitmeid prototüüpe ja katsetanud erinevate kujudega, ent originaalkuju, mida tunneme ka tänapäeval, on muutumatuna püsinud nüüd juba üle saja aasta. Lou Eppingeri pood, mis 1918. aastal müüs 500 lanti aastas, on kasvanud ülemaailmselt tuntud landitootjaks, kelle valikus on koos Dardevle’iga üle 17 000 erineva landivariatsiooni.

Kõik Eppingeri landid on käsitöö ja valmistatud USA-s – need värvitakse käsitsi ja ka konksud pannakse käsitsi külge, ainult landi toorik pressitakse masinaga. Eppingeri landitehas on algusest peale olnud pereettevõte. Populaarsus kasvab ka Soomes. Eestis pole varem Eppingeri toodangut müügil olnud. 2013. aasta sügisest hakkasid kaks kalameest seda maaletooma, just sellepärast, et tahtsid teiste „plekkide“ kõrval proovida midagi uut – ning Eppinger tundus uus ja huvitav lant. Esmalt sai tellitud peotäis Eppingere ja mindud siis Saaremaale proovima. Pärast esimesi kalu oli selge, et senised „plekid“ jäävad kasti roostetama.

Tänaseks on Eppinger Eestis sisse saanud hämmastavalt hea hoo. Samal ajal Eestiga on Eppinger jõuliselt kasvatamas populaarsust ka Soomes. Eppingeri lantidel on palju erinevaid variatsioone ja kujusid. Eestis on täna levinud kerged „plekid“, aga ka võrdlemisi suured pöörlevad. Soomes on jällegi edukad suured pöörlevad ja väga rasked „plekid“. Võib kindlalt öelda, et tänavuseks tuulehaugihooaja hitiks kujuneb Eppingeri sari Monarch. Samuti maitseb see lant merehaugidele. Monarchi võib kerida nii hästi aeglaselt kui ka kiirelt – erinevalt meil teada-tuntud „plekkidest“ ei hakka ta pöörlema. See käib enamiku Eppingeri valiku kohta, kui muidugi pole tegemist pöörlevate lantidega. Samuti on kalamehed väga rahul legendaarse originaaliga, 28 g Dardevle’iga.

Eestis hakkab aina enam populaarsust võitma ja jergipüük ja sellega seoses on kalamehed hakanud otsima raskeid „plekke“. Muide, Dardevle’i originaal on näiteks Venemaal 2013. aasta trofeehaugide plekklant nr 1. Lõpetuseks paneme kalameestele südamele, et ehkki Eppingeri lantidega muutub kala kättesaamine lihtsamaks, pole kalu meie vetes nii palju, et võiks neid lõpmatuseni kaasa võtta. Seega – vabastagem kalad, mida meil pole plaanis süüa, sest homme on kah päev.

Uuri EPPINGERi landide kohta lisa: www.nordiclure.ee