Täna on Freddie Mercury sünniaastapäev!

Freddie Mercury ehk Farrokh Bulsara sündis 5.sept 1946 pärsia perekonnas väikesel Sansibari saarel. Umbes 8-aastaselt hakkas ta õppima St. Peter’i internaatkoolis, kus kaasõpilased hüüdsid teda keerulise Farrokh asemel Freddieks ning see nimi jäi talle külge esmalt pereringis, hiljem juba elu lõpuni.

Sellisel määral andekust ei olnud võimalik mitte märgata ning kool tegi ise ettepaneku Freddie vanematele maksta lisaraha tema muusikaliste õpingute alustamiseks ning Freddie sai sealt klaverimängu oskuse. 60´ndate keskel kolis perekond poliitilistel põhjustel Inglismaale. Kümnendi lõpus oli Freddie iidoliks Jimi Hendrix, keda ka noor Freddie igati jäljendada püüdis.

Kolledžis tutvus Freddie juba Tim Staffelliga, basskitarristiga ansamblist Smile. Varsti sai Freddie juba selle bändi proove külastada ning sealt sai alguse tutvus Brian May ning Roger Tayloriga. Freddie eelistas tol hetkel kunstikolledži siiski enne muusikasse pühendumist ära lõpetada. 1969 alutas lavakarjääri aga hoopis ansambliga Ibex. Kohe lauljana, kuid juba septembris läksid Freddie ja Ibexi teed lahku. Maailm ei tea küll palju selle ansambli edasisest saatusest, aga lavakogemus oli nii sõltuvusttekitav, et peale paari lootusetut katsetust solistina teistes bändides otsustas Freddie ansambli ise kokku panna – nimeks sai Wreckage.

Ka selle bändiga unistused veel ei täitunud ning Freddie lahkus juba märtsis 1970 ise. Umbes samal ajal lahkus tema sõber Tim Staffell ansamblist Smile ning Freddie sai sõbra koha Brian May ja Roger Taylori kõrval bändis. Just Freddie oli see, kes üks hetk leidis, et nimi Smile ei ole piisavalt hea ning mõningate vaidluste järel sai bändi nimeks Queen.

27. juuni 1970 oli ansambli Queen esimene avalik kontsert, kuigi turundusmaterjalidel oli siis kirjas veel Smile. Seejärel jõudis Freddie arusaamale, et ka tema enda nimi Bulsara ei sobi tuleviku perspektiivi arvestades kuidagi ja perenimeks sai muistsete jumalate müütiline käskjalg Mercury. Umbes siis tutvus Freddie ka oma naise Mary Austiniga, kellega koos möödusid 7 aastat.

1983. käis Freddie vaatamas Royal Operas Verdi ooperit, mil ta nägi hispaania ooperikuulsust Montserrat Caballé’t ning Freddie oli kohe lummatud. Paar aastat hiljem, 1987 esinesid nad juba koos Ibizal ning nende ühine album ilmus oktoobris 1988. Freddie viimane avalik kontsert toimuski 8. oktoobril 1988 suurel La Nit festivalil Barcelonas, kus Montserrat Caballé’ga tähistasid olümpialipu saabumist Seoulist.

Album “The Miracle” ilmus 1989 ning selle järel hakkas Freddie tervis kiirelt halvenema. Kuigi meedias juba kuuldused levisid, püüdis Mercury oma haigust siiski veel pikka aega kiivalt varjata. Küll aga oli selge, et Queeniga tuuritama tervis enam minna ei lase ning just seetõttu pühendus ta nüüd täielikult uute laulude kirjutamisele ja nendele ka efektsete videote loomisele. Queeni viimane, tähendusrikka pealkirjaga video “These Are The Days of Our Lives” salvestati 30.05.1991. Juba siis oli Freddie väljanägemine pideva kaalukaotuse tõttu kõike muud kui atraktiivne ning video filmiti sel põhjusel must-valgena. 24. novembril 1991 Freddie suri, AIDSiga seotud kopsupõletiku tõttu.

Ilmselt oli just Freddie see inimene, kelle surm teadvustas lühikese aja jooksul maailmale fataalse haiguse AIDS, mille olemasolu oli küll teada, kuid mida väga tõsiselt enne aastat 1991 siiski ei võetud. Freddie Mercury viimaste salvestistega ilmus veel 1995 Queeni plaat “Made in Heaven”, millel ka tema viimane helisalvestis Mother Love, mis salvestati vaid paar nädalat enne Freddie Mercury surma.


Fotod: mshcdn.com ja hingetugi.onepagefree.com