Täna on sünniaastapäev kunagisel dzässikuningal Louis Armstrongil!

USA üks kuulsamaid džässtrompetiste ja ka lauljaid on pärit New Orleansist (Louisiana). Mr Armstrong ei olnud ka ise kindel, millal ta täpselt sündinud on tähistades oma sünnipäeva hoopis 4. juulil. Tema õige sünnikuupäev selgus alles tema ristimisega seotud roomakatoliku kiriku dokumentidest.

Dzässikuningas alustas kontsertidega juba 1920. aastate algul, ansambliteks olid tollal Hot Five ja Hot Seven. Tema teene jazzi arengus on muusika fookuse liigutamine kollektiivselt improvisatsioonilt sooloesitustele. Kes siis ei teaks tema sügavat ja veidi kärisevat, trompetiheli meenutavat häält. Sellega improviseerimist sellisel tasemel ei õpita – mr Armstrong muutis laulu meloodiat ja sõnu alati vastavalt vajadusele ning tulemus oli muljetavaldav.

Samas oli ka tema karisma laval vähemasti sama tuntud kui tema oskuslik trompetimäng. Karjääri lõpupoole, 60´ndatel aastatel peeti teda lausa kogu popmuusika tugevaks mõjutajaks ja ühtlasi oli ta üks esimesi mustanahalisi meelelahutajaid, kellel õnnestus saavutada edu oma töös ilma pideva tähelepanuta nahavärvile. Just see tagas talle ligipääsu USA kõrgemasse seltskonda, kuhu mustanahalistel tavaliselt asja polnud.

Väga paljud raadiohommikud paljudes raadiotes on läbi aegade alanud just nimelt Armstrongi vahest ehk kõige kuulsama palaga “What a Wonderful World“. Unistame nüüd veidi meiegi koos ühe dzässiajaloo suurima nime ja vähemasti sama hea looga:

Foto: inspireportal.com