Jaak Joala sündis 26. juunil 1950 Viljandis. Ta oli ainulaadne ja armastatud laulja, muusikapedagoog, televisiooni- ja raadiosaatejuht ning muusikaprodutsent.

Jaak Joala sündis ja kasvas muusikute perekonnas. Tänu vanemate muusikaarmastusele võeti teda sageli kaasa sümfoonia ja kammermuusika kontsertidele ning ooperietendustele.  Pärast 8. klassi lõpetamist asus Jaak vanemate soovil õppima flöödimängu, Tallinna Muusikakeskkoolis.

Joala muusikukarjäär algas biitansamblis Kristallid 1966 aastal flöödimängija ja lauljana ning pärast ka basskitarrimängijana. Sügisel 1968 lõi ta bassimängija ja lauljana kaasa ansamblis Virmalised. Virmalistega laulis ta sisse mitu Toivo Kurmeti laulu: “Ainult sul”, “Ma ei tea miks”, “Naer”, “Taas on päev” ja “Üksinda”. Sellesse aega jäävad ka tema esinemised ETV populaarsetes saadetes “Horoskoop” ja “Kanal12” ning kiiresti kasvav kuulsus. Sõjaväeteenistus möödus Tallinnas sõjaväeorkestris mängides. Telefilmis “Tantsugalerii” 1969. aastal Joala lauldud “Kuulsuse ahelad” osutus tema järgnevat lauljakarjääri silmas pidades ettekuulutavaks.

Aastatega laienes laulja repertuaar, muutudes sisult ja vokaalselt nõudlikumaks. Joalat kuulasid meelsasti noored ja vanad. 1970. aastal võitis ta auhindu paljudel lauluvõistlustel ja festivalidel nii Eestis kui ka välismaal. Vana-aasta õhtul 1978 esietendus Kesktelevisiooni 1. programmis muusikaline telefilm “31. juuni” (“31 июня“), milles kõlas neli laulu Jaak Joala esituses. See tõi endaga kaasa laulja tohutu populaarsuse toonases Nõukogude Liidus.  Aastatel 1978 – 1983 esines Jaak Joala saateansambliga Radar.


1980. lõpus naasis Joala lauljana Eesti publiku juurde. 1987. aastal moodustati ansambel Lainer, kus Joala oli solist. 1980. aastate lõppu jäi ka lauljakarjäärist loobumine – kui välja arvata “kolme tenori” kontserdid aastal 1996.[6] Põhjuseks tüdimus ja väsimus  kuulsusest. Vanemas eas oli tal lõpuks aega iseenda ja millegi muu jaoks. 1990. aastatel esines ta aeg-ajalt suuremate rokk kontsertide ja -festivalide teadustajana (Rock Summer, Rolling Stones kontsert jpt). Tema tuntumad projektid lauljana sel ajal olid 1960. muusikat esitanud Kollane Allveelaev G (koos Ivo Linna, Karl Madise, Meelis Punderi jt) ning kümnendi keskel, suvel 1996, ühised kontserdid Ivo Linna ja Tõnis Mäega “Las jääda kõik, mis hea” (rahvasuus “Kolme tenori tuur”). Hiljem loobus Joala laulmisest, pühendudes pedagoogi, produtsendi ja saatejuhitööle. 

Viimased kümme aastat oli Joala äärmiselt eraklik, isegi paljudel kunagistel sõpradel ei õnnestunud temaga enam kohtuda. 2005. aasta mais tabas lauljat infarkt. Mais 2017 viidi ta jälle infarktiga intensiivraviosakonda. Vaatamata sellele, et tegemist oli teise infarktiga, taastus ta kiiresti. 25. septembri õhtul 2014 aga leiti Jaak Joala oma kodust surnuna. Jaak Joala on maetud Metsakalmistule.

Ei ole võimalik ehitada nii kõrget ausammast, kui Jaak tegelikult väärib selle eest, mis ta Eesti jaoks tegi. Nii kõrgelt ja julgelt ei ole lihtsalt võimalik teha. Täna õhtul võiksid kõik need, kes teda tundsid või tema laule tähtsaks ja oluliseks pidasid, panna põlema küünal ning mõelda mehe peale, kes eestlaste hingemaailma on täitnud nii ilusate, kaunite ja sisutihedate lauludega

/Vahur Kersna/