25. veebruaril 1943.a. sündis Liverpoolis Inglismaal biitel George Harrison.

See briti muusik, laulja ja filmiprodutsent on loomulikult kõige rohkem tuntud kui ansambli The Beatles kitarrist. Tal on ka heliloojana oma jälg Biitlite loomingus – nimelt ta kirjutanud mitmeid ajatuid laule, nagu “Something” (Frank Sinatra muuseas nimetab seda maailma parimaks armastuslauluks!), Biitlite ülikuulus “Here Comes the Sun”, “Taxman”, “While My Guitar Gently Weeps”, “Old Brown Shoe” jne. Arusaadavalt on tema looming Biitlite põhiheliloojate John Lennoni ja Paul McCartney varjus olnud. Spekuleeritakse ka sellel teemal, et The Beatlesi laialimineku üheks põhjuseks võib olla just see, et Lennon ja McCartney ei andnud Harrisonile piisavalt loomingulist vabadust.

Kuna The Beatles ei lindistanud paljusid Harrisoni kirjutatud lugusid, siis tema enda sooloalbumil “All Things Must Pass” ilmusid aastal 1970 paljud väga head lood. “My Sweet Lord” tõusis lausa esimeseks nr 1 singliks eks-biitlitelt pärast Beatles-i laialiminekut.

1979. aastal asutas ta filmiprodutseerimisega tegeleva Handmade Films, mille ehk kõige nimekamaks tööks võib lugeda Monty Pythoni “Life of Brian”. Et filmist jäi aega üle ning endisaegade kuulsuse magus maitse ei tahtnud ka kuidagi ununeda, siis liitus ta 1980. aastate lõpus koos Bob Dylani, Roy Orbisoni, Jeff Lynne’i ja Tom Pettyga grupiks Traveling Wilburys. Projekt sai alguse üsna “kogemata”, kui Harrison, Orbison ja Lynne hakkasid Dylani stuudios lindistama B-poolt singlile “When We Was Fab”. Tom Petty liitus projektiga juhuslikult, kuna Harrison oli oma kitarri Petty majja jätnud. Nii sünnivad bändid! Ajuvähk viis George Harrisoni 29. novembril 2001.

 

Meenutame.. ja ära unusta ka tähele panna, kes on teised muusikud! Tähelepanelik silm leiab lavalt üles lisaks George Harrisonile ka sellised staarid nagu Ringo Starr, Elton John, Phil Collin ja Eric Clapton!

foto: krishna.org