Täna oleks saanud 81-aastaseks muusikamaailma üks omanäolisema häälega lauljaid – ROY ORBISON.

Kes ei teaks lugu “Oh, Pretty Woman”? Aga kui paljud teavad, kui keerulise elukäiguga oli selle kuulsa muusiku tee? Wikipedia kirjutab nii:

Roy Orbison sündis 23. aprillil 1936 Vernonis Texase osariigis Orbie Lee ja Nadine Lee poja ning Grady vennana. 1942. aastal kinkis isa Orbie Royle tema palutud suupilli asemel kitarri. Mängima õpetasid Roy tema isa ja onud. Ta õppis kiiresti. Samal aastal kolis Orbisonide perekond Forth Worthi. Seal puhkenud epideemilise lastehalvatuse tõttu kolisid Roy ja vend Grady Vernonisse tagasi, vanaema juurde elama. 1945 võitis Roy ühe konkursi ja sai seeläbi oma raadiosõu. Esimest kohta jagas ta ka 1946. aastal ühel talendikonkursil.

1946. aastal kolis Orbisonide perekond koos Texase osariigis asuvasse Winki. 1949. aastal pani Roy kokku oma esimese bändi The Wink Westerners. Ta ise mängis seal peamiselt kitarri ja kirjutas laule. 1951. aastal esines ta regulaarselt raadios, 1953. aastal sai bänd oma raadiosõu. Samuti toimusid ka live-esinemised. Vaikselt mindi kantri pealt üle rock’n’rollile. 1954. aastal lõpetas Roy Winki keskkooli ja 1955. aastal astus Odessa kolledžisse geoloogiat õppima, kuid peagi jätkas ajaloo ja inglise keelega. Kuna bändi tuli uusi liikmeid, pandi sellele uus nimi – The Teen Kings. Bänd sai kohalikus televisioonis teise iganädalase telesõu. Telesõus osalesid ükskord ka Johnny Cash ja Elvis Presley. Johnny Cash soovitas Royl üles otsida Sam Phillips ja andis ka telefoninumbri, kuid esimesel katsel ei võtnud Sam kuidagi vedu. Pärast salvestise kuulamist aga lisas ta bändi oma nimekirja ja peagi läks lindistamine Sam Phillipsi Suni stuudios lahti. 1956. aasta märtsis lahkus Roy koolist ja otsustas muusikukarjääri kasuks. Detsembris läks The Teen Kings laiali.

1956. aasta lõpul abiellus Roy Claudette Hestandiga, kellega nad hiljem said kolm last. Kuni 1958. aastani lindistas Roy Suni stuudios lugusid stuudiobändi najal. Märtsis 1958 osales ta The Everly Brothersi sõul, mille järel andis neile ühe oma loo, “Claudette’i”. Roy sai lepingu Acuff-Rose Musicu ja RCA-ga, mis kestis 1959. aastani, seejärel tehti leping Monument Recordsiga, kus lindistati aastaid mitmeid hitte.

1963. aastal käis Roy Inglismaa tuuril, kus tal läks hästi. 1964. aastal salvestati Roy Orbisoni tuntuim hitt “Oh, Pretty Woman”. Sel aastal tuuritas Austraalias ta koos The Beach Boysiga, järgmisel aastal käis seal aga koos The Rolling Stones’ga. Samuti käis ta ka Euroopas. 1965. aastal kirjutati alla leping MGM-iga.

1966. aastal hukkus ta naine Claudette mootorrattaõnnetuses. Pärast seda osales Orbison filmis “The Fastest Guitar Alive”. 1968. aastal Inglismaal tuuril olles kohtas Roy oma tulevast naist, saksa päritolu Barbara Anne Marie Wilhonnen Jacobsit. Kuu aja pärast hukkusid kaks Roy last, kui ta maja maha põles, kolmanda lapse suutsid Roy vanemad päästa. 1969. aasta 25. mail Roy ja Barbara abiellusid. Uue maja ehitasid nad eelmise maja lähedusse Hendersonville’i Tennessee osariigis. 1970. aastal kolisid nad aga Düsseldorfi. Oktoobris sündis neil poeg.

USA-s oli karjäär jäänud tagaplaanile, Inglismaal oli Orbison aga populaarne. 1973. aastal lõppes leping MGM-iga, 1974. aastal kirjutati alla üheaastane leping Mercury Recordsiga. 1976. aastal sõlmiti leping taas Monument Recordsiga ning hakkasid pihta turneed Lähis-Idas, Austraalias, Aasias ja Euroopas. Kõva suitsetamine ja ringituuritamine viis ta 1978. aasta jaanuaris südameoperatsioonile, kolme nädala pärast turnee jätkus.

1981. aastal tegi Roy New Yorgis eduka comebacki. 1986. aastal said Suni stuudios kokku Roy Orbison, Johnny Cash, Carl Perkins ja Jerry Lee Lewis, et lindistada album “Class Of ’55”. Comeback sai hoo sisse, kui ta lugu “In Dreams” kasutati filmis “Blue Velvet”.

1988. aastal lindistas ta koos George Harrisoni, Jeff Lynne’i, Tom Petty ja Bob Dylaniga nime Traveling Wilburys all albumi “Traveling Wilburys Vol. 1”. Megabänd ning superlood, mida ka HIT FM sageli ja hea meelega mängib.

Roy Orbison suri 6. detsembril 1988 südamerabanduse tagajärjel külastades oma ema Nashville’is Tennessee osariigis.

Allikas: wikipedia

Foto: americansongwriter.com