Tänasel sügisesel päeval meenutamiseks… Just täna, 65 aastat tagasi, sündis üks eesti omanäolisemaid lauljaid Urmas Alender (22.11.1953 – 28.09.1994).

Tema tuntus pärineb eelkõige rokkansamblist Ruja, kus tema solisti omapära kõigile eesti rocki austajatele kindlasti tänaseni meeles. Urmas Alender oli omal ajal Eesti rokimaastiku kesksemaid kujusid. Traagiline surm reisilaeval Estonia muutis ta samuti üheks suurimaks legendiks kodumaises rokkmuusikas. Urmase eraelu oli värvikas – seks, alkohol ja rock&roll, mis kõlavad kui kulunud rockilugu, oli üsna lähedal tõele, kuidas ikkagi elas muusik Urmas Alender.

Aastal 2010 kirjutas Paavo Kangur abikaasade Liivi, Helje ja Urmase kihlatu Annely meenutustest ja paljudele teiste intervjuudele toetudes ka raamatu „Lõputa Lookeval Teel“. Raamatu loomisel kasutati muu hulgas Urmase kirjutatud Ruja päevikut, mis ilmus päevavalgele alles pärast legendi surma.

Urmas Alender on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri (8. lend), aasta oli siis 1978. Näitlejameisterlikkusest ei tulnud tal puudu laval kunagi. Ta elas end tihti laval välja nagu Freddie Mercury ansambliga Queen.

Peamiselt on Urmas Alender laulnud Rein Rannapi, Ott Arderi, Juhan Viidingu laule, sekka ka enda loomingut. Wikipedia andmetel on säilinud ka haruldane Stockholmis tehtud salvestis Toivo Kurmeti laulust “Flying Away”, mis avaldati Toivo Kurmeti albumis “Muusikavooluses” (Stockholmis, 2008). Urmas Alendrist on Liia Sakkos teinud ka dokumentaalfilmi “Teisel pool vett” (2003).

Suured muusikud on tihti veel suuremad prohvetid enda saatuse osas…

Foto:  Õhtuleht