Täna peab oma 60-ndat sünnipäeva paljude arvates maailma edukaim nais-popstaar, igavesti noor MADONNA!

Wiki kirjutab nii: Madonna, sünninimega Madonna Louise Ciccone (sündinud 16. augustil 1958 Bay Citys Michiganis) on ca 30 aastat kestnud karjääri jooksul olnud üks maailma edukamaid muusikuid.

Madonna sündis itaallase Silvio Antonio Ciccone ja kanada prantslase Madonna Louise Ciccione kuuest lapsest kolmandana. Tal on vanemad vennad Martin ja Anthony ning nooremad õed-vennad Paula, Christopher ja Melanie. Isa töötas masinaehitusinsenerina ettevõtetes Chrysler ja General Motors, ema oli koduperenaine. Ema suri 1963, kui Madonna oli viieaastane, rinnavähki.

1977 asus Madonna elama New Yorki. Esialgu töötas ta moderntantsijana. Seejärel osales ta bändides Breakfast Club (trummari ja kitarristi, hiljem ka lauljana) ja Emmy ning alustas 1983 soolokarjääri.

Oma 27. sünnipäeval aastal 1985 abiellus Madonna näitleja Sean Penniga. Abielu lahutati 1989. aasta jaanuaris. Madonna sõnul lagunes abielu sellepärast, et ta oli oma karjäärist täielikult hõivatud ega olnud selles osas valmis mingeid järeleandmisi tegema. 14. oktoobril 1996 sünnitas Madonna tütre Lourdese, 11. augustil 2000 poja Rocco.

Madonna on lauljana saavutanud tohutu populaarsuse. Tema plaate on maailmas müüdud 275–300 miljonit ning sellega on ta maailma viies artist ja esimene naissooloartist. USA-s on tema plaate müüdud 64 miljonit, millega ta jääb maha vaid Barbara Streisandist. 2008. aastal nimetas Billboard ta kõigi aegade tippesinejate loendis ansambli The Beatles järel teiseks, järelikult kõigi aegade edukaimaks sooloesinejaks. Samal aastal võeti ta vastu Rock’n’rolli Kuulsuste Halli. Ajakiri Time arvas ta 20. sajandi 25 maailma kõige mõjukama naise hulka.

Madonna on läbi aegade oma esinejavälimust korduvalt muutnud, mis ei ole naismuusikute seas tavaline, ja ta on muusikatööstuses säilitanud suhteliselt suure sõltumatuse. Aastatel 1978–2008 mängis Madonna 22 filmis, sealhulgas 3 korda iseennast. Tema tuntuim filmiroll on Eva Perón filmis “Evita”. Selle eest võitis ta Kuldgloobuse. Selles filmis oli tal 370 kostüümi ja ta läks Guinnessi rekordite raamatusse kui ühes filmis kõige enam kordi riideid vahetanud näitleja.

1986–2010 osales Madonna 15 telereklaamis, reklaamides paljusid kaupu alates lõhnaõlidest (Estée Lauder) ja juuksehooldusvahenditest (Sunsilk) üle mobiiltelefonide (Motorola) ja operatsioonisüsteemi (Microsoft Windows XP) kuni kinnisvara ja riisiõlleni, samuti kutsunud üles noori inimesi valimistel osalema.

4. augustil 2009 esines ta Tallinna Lauluväljakul maailmaturnee “Sticky & Sweet Tour” raames.

Üks vähemtuntud kuid põneva alltekstiga lugu tänaselt maailma tuntuimalt sünnipäevalapselt: Madonna – “Ghosttown”

Foto: Billboard.com