Täna, aastal 1945, on kuulsatest muusikutest sündinud ka reggae-kuningas Bob Marley!

Robert Nesta Marley (6. veebruar 1945 – 11. mai 1981) oli Jamaica reggae-laulja, laulukirjutaja, kitarrist ja rastafari. Teda peetakse esimeseks reggae-stiilis muusikamaailma superstaariks.

Võttes sihiks luua mustanahaline rokitäht, kes on sama suur nagu Jimi Hendrix, andis Blacwell Bob Marley and The Wailersile 4000 naelsterlingit ansambli Islandi debüütalbumi, 1973. aasta “Catch a Fire” salvestamiseks.

Varasemad albumid tegid neist kultusbändi, mis sai tuge Eric Claptonilt (kes tegi kaveri loole “I Shot the Sheriff”) ja Rolling Stonesilt (kes võttis eks-wailer Peter Toshi oma plaadimärgi tiiva alla). Rahvusvaheline edu tuli 1975. aastal “No Woman No Cry” kontsertesitusega ja jätkus 1976. aastal albumiga “Rastaman Vibration”.

Kuni U2 tulekuni oli Marley Islandi suurima läbimügiga artist ja tema postuumne 1984. aasta kogumik “Legend” on U2 “The Joshua Tree” müügiga sammu pidanud. Marley edu avas Islandi uksed teistele artistidele, kelle hulgas olid Steel Pulse ja Toots & the Maytals – ja muutis reggae, mille levik piirdus algul vaid Jamaica ja teiste kariibi mere saartega, rahvusvaheliseks furooriks.

Bob Marley tuntumad hitid: “I Shot the Sheriff”, “No Woman, No Cry”, “Exodus”, “Could You Be Loved”, “Stir It Up”, “Jamming”, “Redemption Song”, “One Love”; koos Wailersiga “Three Little Birds”; ning postuumselt välja antud “Buffalo Soldier” ja “Iron Lion Zion”. Kogumikalbum “Legend”, mis anti välja 1984. aastal, kolm aastat pärast Marley surma, on müüduim reggae-album läbi aegade ning saanud kümme korda plaatinaplaadi tiitli ehk müüdud üle 25 miljoni eksemplari.

Allikas: Wikipedia

Foto: hdhqwallpapers.in