Täna saab 66-aastaseks nimekas inglise kitarrist ja muusik Chris Rea!

Christopher Anton Rea sündis 4.märtsil 1951. Ta on kunagi enne oma Eesti kontserti antud intervjuus öelnud, et “Ma armastan tuuril olla. See on maailma parim töö. Kui mul oleks vaid teistsugune keha,” ütles Chris Rea. “Minu tervislik seisund võib iga hetk halveneda. Seetõttu pidingi leidma teistsuguse töötamisviisi.”

Tunnustatud instrumentaalvirtuoosi ja rokiromantiku muusikapärandi hulka kuulub ainulaadne üheteistkümnest CD-st koosnev projekt “Blue Guitars”. Tegemist on olulise modernse muusika ajaloo verstapostiga, mis hõlmab endas 130 lugu, DVD-d ja raamatut Chris Rea joonistuste, isiklike visandite ja fotodega. Maalimine mängis haiguse ajal tema elus olulist rolli ning loodetavasti on ta sellest nüüd jäädavalt üle saanud.

Chris Rea teosed on mõjutatud nii pop-, latiino- kui ka rokkmuusikast, rääkimata bluusist, mis tõuseb tema loomingus üha tuntavamalt esile. Väheste zestide ja nappide sõnade meister on jäänud puutumatuks mainstream-maailmast ja muutuvatest trendidest ning arendanud välja oma isikliku käekirja.

“Suurepärane laulusõnade autor ja hiilgav bluusilaulja” (FAZ) Inglismaa tööstuslinnast Middlesbrough’st on saanud Euroopas alati väga positiivse vastukaja osaliseks. Artist pälvis siinsete kriitikute ja fännide tähelepanu juba 80ndate alguses, enne rahvusvaheliselt tunnustatud tööde “Shamrock Diaries”, “Dancing with Strangers” ja väljapaistva singli “Road to Hell” ilmumist. Looga “King of the Beach” pöördus Chris Rea tagasi rafineeritud ja elegantse rokistiili juurde, mis iseloomustab samuti teoseid “Auberge”, “God’s Great Banana Skin” ja “Espresso Logic”. Kaks viimast albumit – “Stony Road” ja “The Blue Jukebox” – tähistavad taas üht olulist pöördepunkti tema karjääris.

Meedias on meeldiva artistina tuntud Rea kvaliteetset live-esinemist kirjeldatud kui “üht tähepanuvääset momenti bluusroki ajaloos”. Reserveeritud, nagu ta laval on, avaldub seda täielikumalt tema pillimängimise meisterlikkus ja rabav hääl. Chris Rea ise ei ole kunagi tähtsustanud show’d, naljatlusi ega eriefekte. Ta väärtustab väga kontsertesinemisi, sest just siis tajub ta publiku emotsioone vahetult.

Rea kui andekas kitarrist on alati ammutanud inspiratsiooni ja jõudu oma eraelust. Iirlasest isa ja itaallannast ema poeg ei ole kunagi olnud seotud ühegi skandaaliga, elades harmoonilist perekonnaelu. Tagasioidlikkuse varjus peitub aga muusik, kellel on oma loomingus õnnestunud tunnetada erinevust pealiskaudse kuulsuse ja püsiva jälje jätmise, isikupäratu masstoodangu ja omanäolise väljenduslaadi vahel.

Nii andeka muusiku tee küll kunagi põrgusse ei vii… :)

Foto: i.ytimg.com