Täna on Eesti ühe andekama artisti ja laulja KOIT TOOME sünnipäev!

WIKIPEDIA võtab Koidu värvika elu- ja lavatee kokku nii:

Laiema avalikkuse ette jõudis Koit Toome 1995. aasta alguses koos Sirli Hiiusega (Sarah), kellega moodustati duo Code One. Mitme aasta vältel lauldi arvukalt peamiselt Mikk Targo ja Kaari Sillamaa kirjutatud laule, millest mitmed on jäänud eesti popmuusika kullafondi (“On küll hilja”, “Sellest saab meie suvi”, “Vikerkaar”, “Nüüd võin taas”). Code One avaldas 2 ülimenukat albumit ja Best Of kogumiku. Mõni aasta pärast sajandivahetust naasis Code One lavale live-bändina, esitades vanu hitte. Live-bändi koosseisu kuuluvad lisaks Koidule ja Sarah´le ka Reigo Ahven, Priit Jääger ja Mihkel Mälgand.

Toome alustas soolokärjääri pärast Code One’i lagunemist 1998. aastal. Tema esitatud laul “Mere lapsed” (autorid Maria ja Tomi Rahula, Peeter Pruuli) esindas Eestit 1998. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel Birminghamis, kus sai 12. koha. Hiljem on Toome korduvalt üritanud pääsu Eurovisoonile. Tema ning Maarja, Evelin Samueli ja James Wertsi 2003. aastal esitatud ballaad “Know What I Feel” (autorid Kersti Kuusk ja Imre Sooäär) jäi Riiga-sõidust vaid 1 punkti kaugusele. Konkursi võitis toona ansambel Ruffus lauluga “80s Coming Back”.

Toome andis 1999. aastal välja ka omanimelise sooloplaadi. Tema repertuaari kuulub rohkesti romantilisi ballaade, mis tema laia hääleulatusega hästi haakuvad. Tema sooloplaadi tuntumad laulud on “Kindel suund”, “Allikas” ja “Sind ootama jään”.

Toome arvukate muusikalirollide seas on säravaimad peaosad lavastustes “Vampiiride tants” (Alfred), “Hüljatud” (Marius), “Miss Saigon” (Chris). Ta on mänginud peaosi ka muusikalides “Rent”, “Chess”, “West Side’i lugu” ja “Hair” (viimast Saksamaal ja Austrias). Ta on osalenud tõsielusarjas “Džunglistaar”.

2007 osales ta telesaates “Tantsud tähtedega”. Tema partner oli Kerttu Tänav. 2. detsembril kuulutati nad hooaja võitjateks. Kerttu ja Koit osutusid publiku, Luisa ja Martin žürii lemmikuks. 2013. aastal võttis Koit osa saatest “Su nägu kõlab tuttavalt” ning võitis. Koidul on, mida mäletada – palju õnne!

Igal juhul on Koit võitnud palju, kui mitte peaaegu kõik, mida Eestis võita annab:

Foto: Merili Reinpalu